Życie pszczół z bliska

Jak wygląda codzienne życie pszczelej rodziny? Jak prowadzić gospodarkę pasieczną?

Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w wyjątkowym miejscu: Izbie Pszczelarskiej, która powstała w mojej pasiece w Marcyporębie, niewielkiej wsi położonej w powiecie wadowickim, 22 km na zachód od Krakowa.

W ostatnich kilku latach jesteśmy świadkami niepokojącego zjawiska: masowego zamierania całych pasiek i tym samym gwałtownego spadku liczby rodzin pszczelich. Aby uzmysłowić ludziom, jak ważną rolę pełnią pszczoły miodne w gospodarce człowieka i jak istotna jest ich ochrona, postanowiłem stworzyć miejsce, w którym można dowiedzieć się wszystkiego o specyfice życia rodziny pszczelej jako superorganizmu i jej niezastąpionej roli w przyrodzie. Tak powstała Izba Pszczelarska.

Na potrzeby izby wygospodarowałem w swoim gospodarstwie dwa pomieszczenia, które przeszły gruntowny remont. W pierwszym mieszczą się dwa przeszklone ule pokazowe. Zwiedzający mogą tutaj pooddychać powietrzem ulowym, które ma rewelacyjne właściwości zdrowotne. Tutaj też prowadzę pogadanki i prelekcje na temat życia pszczół. Całość wzbogacona jest obrazami i planszami. Chętni mogą też spróbować różnych rodzajów miodów. Drugie pomieszczenie to pracownia pszczelarska, w której można w pełni poznać specyfikę pracy pszczelarza. Znajduje się tutaj sprzęt niezbędny do pozyskiwania miodu: wirówka do miodu, stół do odsklepiania plastrów, topiarka do wosku, suszarka do pyłku, dekrystalizator miodu i wiele innych narzędzi pszczelarskich. Poza tematyką szeroko pojętej gospodarki pasiecznej, zwiedzający mogą zapoznać się również z tradycją lokalnego rękodzieła ludowego - kwiatów z bibuły i wycinanek.